100-lecie Bitwy Warszawskiej
100-lecie sojuszu polsko-ukraińskiego
PROJEKT MAŁOPOLSKIEJ FUNDACJI PROMOCJI KULTURY SZTUKI
Na stulecie „Cudu nad Wisłą” przygotowany został cykl video-artów do muzyki duetu polsko-ukraińskiego z programem pieśni polskich i ukraińskich tego okresu, które zostały opublikowane w sieci w rocznice bitew.
Wykorzystano między innymi pieśni:
- B. Latoszynski – „Najwyższe szczęście” – „Найвище щастя”
- F. Nowowiejski – „Wisła”
- B. Latoszynski – „Och na polu mogiła” - „Ой, у полі могила”
- D. Siczyński - „I zołotej i dorogiej” – „І золотої і дорогої”
- S. Niewiadomski – „Ułani”
- J. Stepowyj – „Step” – „Степ”
- S. Niewiadomski – „O mój rozmarynie”
- B. Latoszynski – „Jak by mnie...” – „Як би мені...”
- S. Niewiadomski – „W krwawym polu”
- Ukraińska ludowa pieśń – „Czarne brwi, piwne oczy” – „Чорнії брови, карії очі!”
- S. Niewiadomski – „My, pierwsza brygada”
„Bitwa Warszawska”, zwyczajowo nazywana „Cudem nad Wisłą”, stoczona była w dniach 13–25 sierpnia 1920r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych był Józef Piłsudski, a szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Tadeusz Rozwadowski.
Wybór pieśni polskich i ukraińskich oraz wskazanie wykonawców - artystów z Polski (Grzegorz Biegas) i Ukrainy (Viktor Yankovskyi) nawiązują do współpracy, jaką podjęły wojska obu narodów w tej kampanii.
Do muzyki zostały stworzone video-arty nawiązujące do marszu legionistów i bitew "Cudu nad Wisłą". Wykonała je Artystka Animatorka (Krakowska Akademia Sztuk Pięknych) Paulina Stępień wykorzystując filmy dokumentalne z okresu 20-lecia Międzywojennego, zdjęcia z repozytorium cyfrowego, autorsko wplatając animacje artystyczne własnej koncepcji.
W ramach współpracy z Krakowskim Oddziałem IPN pieśni zostaną opublikowane również jako nośnik optyczny CD.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.