Rok Żeleńskiego

14 października 2021 roku
Kraków

Główny plakat

100-lecie śmierci jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, związanego z Krakowską Akademią Muzyczną, Warszawskim Towarzystwem Muzycznym czy z Lwowską operą — Władysława Żeleńskiego. W ramach jubileuszu połączone siły Artystów ze Lwowa i Krakowa pod dyrekcją polskiego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego wykonają w wersji koncertowej operę „Janek”.

Władysław Żeleński (1837-1921), syn Marcjana Żeleńskiego, dziedzica Grodkowic, uczestnika Powstania Listopadowego. Kształcił się u Franciszka Mireckiego, pod którego kierunkiem stworzył swe pierwsze poważne kompozycje. Jako student filozofii UJ uzyskał doktorat na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie od 1859 studiował też kompozycję i grę na organach pod kierunkiem Josefa Krejčiego w Instytucie Muzyki Kościelnej. Brał udział w koncertach dobroczynnych, m.in. na rzecz uczestników Powstania Styczniowego. 1866- 70 uzupełniał studia w Paryżu u B. Damckego. W latach 1871-78 był profesorem Instytutu Muzycznego w Warszawie i dyrektorem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Od 1878 osiadł na stałe w Krakowie, organizując koncerty m.in. we współpracy z ks. Marceliną Czartoryską. W 1888 r. przyczynił się do założenia Konserwatorium, placówki będącej  kontynuacją Szkoły i Bursy Muzycznej, a tym samym Akademii Muzycznej w Krakowie, którą kierował do końca życia. Wysoko ceniony jako kompozytor pieśni, podjął zamysł Mireckiego stworzenia polskich oper na kanwie wartościowych dzieł literatury polskiej. Jego opery – „Konrad Wallenrod”, „Goplana” (wg Balladyny Słowackiego), „Janek” i „Stara baśń”, uważane były za najwybitniejsze polskie dzieła sceniczne od czasów Moniuszki i długo utrzymywały się w repertuarze. Nie zostały jednak nagrane i wymagają redakcji i nowego odczytania.

W programie:

  • Wykonanie koncertowe opery „Janek”
    opera w 2 obrazach, libretto: Ludomił German.
    Prapremiera Lwów 4 X 1900
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Galeria

Opera „Janek”

Gallery item
Gallery item
Gallery item
Gallery item
Gallery item
Gallery item